
Ortak
Zaklada Demokratsko društvo istok (DSE) javna je poljska institucija (registracijski broj: 0000137258) osnovana u jesen 2002. Njezin glavni cilj sastoji se u istraživanju i promicanju projekata usmjerenih na jačanje civilnog društva u zemljama u procesu transformacije. Od svog osnutka, zaklada se bori za razvoj i provedbu inicijativa usmjerenih na obranu demokracije i civilnog društva, istodobno nudeći podršku lokalnim zajednicama. Mnoge od ovih inicijativa pretočene su u istraživačke i razvojne projekte kojima se upravlja od zaklade.
Unutar ove linije djelovanja, rad koji se provodi s ovom skupinom starijih osoba postaje posebno važan, jer su to osobe kojima prijeti socijalna isključenost i usko su povezane s njihovim lokalnim kontekstom i predstavljaju kamen temeljac poljskog društva, posebno uzimajući u obzir progresivno starenje stanovništva. U tom smislu, zaklada od 2007. godine radi sa socijalnim segmentom starijih odraslih osoba u Varšavi, vodeći Otvoreno sveučilište za treću životnu dob čiji je glavni cilj pružiti visokokvalitetno akademsko i kulturno obrazovanje za njih.
Institucija nudi širok spektar tečajeva obuke, kulturnih aktivnosti, tečajeva povezanih sa zdravljem i tjelesnom aktivnošću, posjeta povezanih s baštinom i putovanja posebno prilagođenih potrebama i interesima starijih osoba. Te se aktivnosti organiziraju svake akademske godine u okviru programa obuke koji uključuje aktivnosti u Poljskoj i u inozemstvu. Posebno se potiču aktivne metode uživanja u slobodnom vremenu: posebno one koje potiču zdrave navike među neaktivnim starijim odraslima, istodobno jačajući veze i međugeneracijsku suradnju. Sveučilište trenutno broji 160 studenata.
Uz to, iako je zaklada novopridošla institucija s obzirom na europske projekte, ona ima puno iskustva u razvoju drugih vrsta inicijativa i, prema tome, može pridonijeti razvoju ovog prijedloga učinkovitim strategijama upravljanja u multikulturnim okruženja, zajedno sa znanjem o medijima i širenju, posebno u istočnoeuropskim zemljama, o čemu svjedoče programi poput "Mediji u civilnom društvu" (inicijativa razvijena u Ukrajini, Gruziji, Moldaviji i Armeniji).
Nadalje, udruga je snažno predana pitanjima vezanim uz baštinu i promociju kulture. Zapravo se ove teme ističu kao bitan dio programa osposobljavanja Otvorenog sveučilišta za treće doba i jedna od glavnih točaka interesa učenika; stoga zašto će ovaj projekt izravno koristiti studentima i predavačima. Zaklada nudi iskustvo u pripremi turističkih posjeta mjestima od interesa za baštinu, što će zauzvrat poslužiti kao osnova za dizajn aktivnih putova baštine. Štoviše, nudi i učinkovit sustav širenja i iskorištavanja rezultata i intelektualnih proizvoda putem nacionalne i međunarodne kontaktne mreže (s drugim istočnoeuropskim zemljama).